کولر آبی کم مصرف

ss

کولر آبی از جمله مهم ترین کالاها در سبد خرید مردم ایران می باشد. آب و هوای گرم و خشک سرزمین ایران باعث شده است تا مردمان این دیار از دیرباز به فکر خنک کردن محیط خانه های شان باشند. ابداع انواع روش های خنک سازی مانند بادگیر ها از جمله ی این اقدامات همیشگی به جهت خنک سازی فضاهای داخل خانه بوده است. در عصر جدید که ظهور تجهیزات موتوری توانسته در بسیاری از عرصه های زندگی وارد شود، مسئله ی خنک سازی نیز خارج از این حیطه نبوده، به طوری که همزمان با اختراع کولر آبی، این تجهیز بسیار مورد استقبال محیط های گرم و خشک، به خصوص برای ایرانیان بوده است. کولر آبی و در این سال های اخیر کولر آبی کم مصرف از آنجا که به نسبت دیگر تجهیزات مدرن امروزی دارای ساختاری به مراتب ساده تر، قیمتی ارزان تر و مصرف برق کمتری می باشد، همچنان در نزد عامه ی مردم مورد پسند است. و حتی در این سال‌های اخیر که تولیدکنندگان مطرح داخلی در زمینه ی تولید کولر آبی اقدام به تولید محصولاتی با کیفیت بهتر، راندمان بالاتر و امکانات مناسب تر و در کل شکل و شمایل مدرن تری زده ‌اند، باعث استقبال هر چه بیشتر نسبت به این محصول بوده است. تا جاییکه هنوز هم کولر آبی به مراتب بیشتر از دیگر انواع خنک سازها در مسیر خرید مردم قرار دارد. حال این نکته را در نظر داشته باشید که تعداد بسیار زیاد کولر آبی در خانه های مردمی که عموما آنها را در فصل گرم سال روشن می کنند، می تواند چه تأثیری بر پیک شبکه برق در فصل تابستان داشته باشد.

 

شاید یک کولر آبی به خودی خود چندان تجهیز پرمصرفی قلمداد نگردد، اما وقتی از نگاه آماری متوجه می ‌شویم که حدود ۶۵ درصد خانوارهای ایرانی به جهت خنک سازی محیط خانه از کولر آبی استفاده می کنند و تجسم اینکه تمامی این کولرها قرار است تقریباً همزمان مورد استفاده قرار گیرند، تازه متوجه خواهیم شد که همین تجهیز ساده تا چه اندازه می تواند در ایجاد بار بر روی شبکه برق سراسری تاثیرگذار باشد. کولر آبی کم مصرف در همین راستا است که در این سال های اخیر چه از نگاه دولت و صنعت و همچنین در نظر بسیاری از مردم عادی مورد توجه قرار گرفته است. امروزه دیگر دستور کار ساخت کولر آبی کم مصرف در برنامه ‌های تولید تولیدکنندگان بزرگ داخلی قرار دارد و از طرفی تشویق و آگاهی مردم به جهت خرید و تامین کولر آبی کم مصرف نیز در برنامه های تبلیغی دولت ها نقش محسوسی را بازی می کنند. در نگاه آماری در حال حاضر در حدود ۹ میلیون کولر آبی در سطح کشور مورد استفاده قرار می گیرد. این عدد در حالی است که سالانه چیزی نزدیک به ۵۰۰ هزار کولر جدید وارد چرخه ی خنک سازی منازل ایرانیان می شود. این عدد ها آنچنان درشت هستند که به راحتی می‌ توان به نقش پررنگ کولر آبی در ایجاد فشار به شبکه‌ های سراسری اشاره کرد و تجسم استفاده از کولر آبی کم مصرف در این ابعاد آنچنان قابل تامل خواهد بود که باعث خواهد شد تا همتی مضاعف در مسیر تولید هر چه بهینه تر شدن این محصول ایجاد شود.

کولر آبی کم مصرف در نگاه آشنایی آن چیزی که کولر آبی مصرف می ‌کند، در واقع دو فاکتور اصلی در تامین مایحتاج هر خانه ای می باشد. برق و آب که تامین هر دو تقریباً همیشه و در هر وقت از سال از دغدغه های دائمی دولت ها می باشد. یک کولر آبی شاید به تنهایی چندان مصرف برق و یا آب بالایی نداشته باشد، اما وقتی قرار است که چندین میلیون از این وسیله آنهم همزمان در ساعاتی مشخص از روز مورد استفاده قرار گیرند، به خوبی می توان به تأثیرات عمیق این تجهیز در روند مصرف آب و برق پی برد. کولر آبی کم مصرف در واقع یک نگرش ساده و کلی به مصرف هر دو فاکتور آب و برق دارد. در واقع کولری را می ‌توان به عنوان کولر آبی کم مصرف در نظر داشت که بتواند در هر دو فاکتور آب و برق به نسبت دیگر حالت های عادی بهینه تر و کم مصرف تر شده باشد.

کولر آبی کم مصرف از رویکرد برق

تجهیزات موتوری همیشه جزء تجهیزات پر مصرف در هر خانه ای هستند و راندمان نامناسب این تجهیزات می تواند به طور چشمگیری در مصرف بالای برق هر خانه ای تاثیرات نامطلوبی بگذارد. یک تجهیز موتوری اگر فقط برای چند دقیقه و یا زمانی محدود در بازه ای طولانی مورد استفاده قرار گیرد، قطعاً چندان تأثیر چشمگیری در میزان مصرف برق نخواهد داشت. اما استفاده ی طولانی آن هم در ساعات اوج مصرف که تعرفه برق تغییر می کند، می ‌تواند هزینه ‌های مصرفی برق را قابل تامل نماید. از طرف دیگر، موتورهای الکتریکی جزء مصرف کنندگانی هستند که موجب ایجاد توان راکتیو در شبکه می ‌شوند. حال موتوری که به هر ترتیبی راندمان مطلوبی نداشته باشد، در صورت استفاده در تعداد بالا به راحتی می‌ تواند توان راکتیو شبکه را بالا ببرد و این یعنی خسارت ‌های سنگین برای شبکه های تولید برق سراسری. کولر آبی یک تجهیز با دو موتور برق می باشد که هر دو موتور آن در فصل گرم سال به طور دائمی روشن خواهند ماند. کولر آبی کم مصرف در اولین قدم به جهت مصرف پایین باید بتواند هر دو موتور خود را بهینه تر همراه با راندمان بالاتری نماید. نصب خازن، استفاده از یاتاقان های با کیفیت، روغن کاری مطلوب و پخش مناسب آب در دیواره های کولر آبی می تواند علاوه بر استفاده از موتورهای با کیفیت و کم مصرف در بهینه تر شدن کارکرد کولر آبی نیز تاثیرگذار باشند.

کولر آبی کم مصرف در رویکرد آب

هر وقت یک کولر آبی در حال کار کردن است، یقیناً یک پمپ آب کوچک نیز در دل آن در حال پخش آب در سطح دیواره ‌های پوشال دار کولر می باشد. آب اصلی ترین فاکتور در جریان خنک سازی کولر آبی می باشد. اما اگر همین استفاده از آب به شکلی اصولی و درست و استاندارد صورت نگیرد، به طور چشمگیری می تواند موجبات تلفات آبی بسیاری باشد. اصول علمی در پخش آب در فضای داخل کولر، استفاده از پمپ مطلوب، استفاده از دیواره های سلولزی به جای ساختار پوشال قدیمی و… از جمله ویژگی هایی است که می تواند یک کولر آبی را به کولر آبی کم مصرف تبدیل نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری مشخص شده اند *

ارسال نظر